Doğru Çamaşır Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç çamaşırı seçimi kadınlarda olduğu kadar erkekler içinde önemlidir. İç çamaşırı seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bu noktaların başında çamaşırların rahat ve sağlıklı olması gelir. Hijyene en çok ihtiyaç duyulan ve hastalıkların en kolay kapıldığı bu kıyafetleri seçerken titiz davranmamız gerekir.

 

İç çamaşırında moda olması yerine sağlıklı olması ana felsefe olmalıdır. İçimize giydiğimiz bu özel çamaşırları seçerken, dış giysilerimizden daha titiz davranmamız gerekir.

 

İç giyim ürünlerini alırken naylon türlerinden uzak durmalı, pamukluları tercih etmeliyiz. Özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin buna mutlaka özen göstermeleri gerekir. Bazı erkeklerde iç çamaşırının, lastik yerinin deriyle temas ettiği bölgede alerji meydana gelebiliyor. Hatta bu bölgelerde baskı nedeniyle kaşıntı veya kızarıklık da oluşabiliyor. Bu nedenle kişiler, neye alerjilerinin olduğunu ve hangi iç çamaşırlarının kendilerine uygun olduğunu önceden belirlemeli. Ayrıca iç çamaşırınız sizi sıkmamalı, sırf güzel diye ya da moda diye üzerinize aldığınız ürünleri giymeyin, bunlar uzun vadeli sağlık sorunları oluşturabilir, çamaşırın sıktığı bölgede yağ dokusunda bazı kayıplar olabilir, baskının olduğu deride temastan dolayı egzama gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

 

İç çamaşırı alırken ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

 

/ Çamaşırınızı sık sık değiştirin.

 

/ Her tarafı pamuk olan iç çamaşırları kullanın. Özellikle çamaşırınızın ağ kısmı pamuklu olsun.

 

/ İç çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanımından kaçınınız. Yumuşatıcılar ve bazı deterjan artıkları da çamaşırların yüzeyinde kalarak, kimyasal irritasyona sebep olur. Bazı mikroorganizmalar nemli, sıcak ortamlarda naylon ve naylon karışımlı ürünlerde daha çabuk ürer.

 

/ Sıkı pantolonlar ve iç çamaşırları havalanmayı engelleyerek, mikroorganizmaların artmasına neden olur, bu ürünleri tercih etmemenizde fayda var.

 

/ İç çamaşırlarının yıkandıktan sonra ütülenmesi de, mikroorganizmaların ölmesi açısından önemli. Çünkü bu enfeksiyonlar sık tekrarlama eğilimindedir ve ütü yapılarak etkisiz hale getirilebilir.

 

ANASAYFA

>

İÇ ÇAMAŞIRI SEÇİMİ